W celu uzyskania jak najlepszego efektu impregnacji istotne jest odpowiednie oczyszczenie powierzchni zmienionej poprzez zanieczyszczenia różnego pochodzenia.

Preparaty czyszczące

Bardzo często powierzchnie przeznaczone do impregnacji zmienione są poprzez zanieczyszczenia różnego pochodzenia. W celu uzyskania jak najlepszego efektu impregnacji istotne jest odpowiednie oczyszczenie takiej powierzchni. Problem dotyczy różnych podłoży m.in. elewacji budynków, fasad, kostki brukowej, ogrodzeń, tarasów i dachów. Codzienne lekkie zabrudzenia można usunąć np. uniwersalnym „Preparatem do czyszczenia fasad i kostki brukowej”. Bardziej uporczywe plamy olejowe, wykwity solne, zielone naloty wymagają natomiast specjalistycznej bazy chemicznej. W naszej ofercie proponujemy profesjonalne produkty do konkretnych rodzajów zabrudzeń.

Zastosowanie:

Nasze preparaty czyszczące sprawdzą się najlepiej w poniższych obszarach:

 • Kamień i marmur
 • Zabrudzenia przemysłowe
 • Przebarwienia, wykwity
 • Zacieki kostki brukowej
 • Jak należy przygotować powierzchnię do impregnacji?

  Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. To etap, który jest często pomijany a konsekwencje tego są bardzo poważne. Impregnat nie wniknie w kamień jeśli na jego powierzchni są stare powłoki innych wyrobów lub pył. Kolejna kwestia to walory estetyczne – efekt końcowy będzie kiepski jeśli impregnat nałożymy na kamień, który nie jest wyczyszczony. Przed aplikacją impregnatu kamień powinien być w miarę gładki, suchy i wolny od zanieczyszczeń. Powłoki luźne należy usunąć a nieuszkodzone wystarczy wyczyścić lub zmatowić.
 • Kiedy stosować impregnaty i przed czym chronią?

  Impregnaty stosuje się do zabezpieczania powierzchni betonu, cegły, kamienia, piaskowca i innych materiałów budowlanych przed wnikaniem jonów chlorkowych, przed wnikaniem wody nie wywierającej parcia oraz do zabezpieczania powierzchni przed działaniem środowisk agresywnych. Dzięki impregnacji uzyskuje się zwiększenie odporności powierzchni mineralnych na ścieranie i procesy erozji. Impregnacja może chronić powierzchnie materiałów przed skutkami szoku termicznego oraz zamrażania i rozmrażania w obecności soli i bez zasolenia.
 • Jak i czym nanosić impregnaty na powierzchnię?

  Preparaty impregnujące nanosi się technikami malarskimi na powierzchnię elementu betonowego, lub wykończeniowego, uzyskując po wyschnięciu długotrwałą barierę ochronną.
 • Jak działają impregnaty?

  Impregnacja polega na powlekaniu powierzchni preparatami, opartymi głównie na żywicach syntetycznych: epoksydowych, poliuretanowych, akrylowych i innych. W wyniku impregnacji pory i kapilary w betonie w przypowierzchniowej warstewce ulegają częściowo lub całkowicie wypełnieniu preparatem żywicznym, a na powierzchni betonu tworzy się cienka, nieciągła powłoka. Powierzchnia betonu ulega uszczelnieniu i wzmocnieniu.
 • Co to jest Hydrofobizacja, Hydrofoby i powłoki hydrofobowe?

  Poza klasyczną metodą impregnacji, zabezpieczać materiały mineralne można wykorzystując metodę hydrofobizacji powierzchni. Impregnacja hydrofobizująca polega na powlekaniu powierzchni betonu preparatami hydrofobowymi, zawierającymi w swoim składzie związki silikonowe lub siloksanowe. Preparat hydrofobowy wnika w przypowierzchniową warstewkę betonu i adsorbuje się na powierzchniach porów i kapilar. Wygląd i wrażenia dotykowe powierzchni pozostają zwykle bez zmian lub powierzchnia ulega nieznacznemu ściemnieniu. W wyniku impregnacji hydrofobizującej powierzchnia betonu nabiera właściwości hydrofobowych, tzn. właściwości odpychających cząsteczki wody. Hydrofoby zmniejszają nasiąkliwość materiału, przez co ograniczają powstawanie pleśni, grzybów i wykwitów solnych.